Firma byla založena Johannem Schowankem v roce 1908. V továrně se začaly vyrábět dřevěné perle, knoflíky a jiné drobné soustružené dílky. Firma se brzy stala nejvýznamnějším výrobcem v tomto oboru v celé Evropě. V roce 1927 se výrobní sortiment rozšířil o dřevěné hračky, které podpořily věhlas firmy. Po celém světě byly známé pianinové a klavírové mechaniky a klávesnice, které se v Jiřetíně pod Bukovou vyráběly v letech 1945 až 2022 pod značkami TOFA a DETOA.

V současné době je továrna největším a nejstarším výrobcem dřevěných hraček, komponentů do společenských her a dřevěných perliček v České republice. Výrobky jsou vyráběny z kvalitního dřeva, které se těží v horských oblastech střední Evropy. Pro barvení se používají pouze kvalitní, certifikované a ekologické barvy a laky, které vyhovují normě EN 71 a nezatěžují životní prostředí. Protože jsou hračky určeny převážně nejmenším dětem, je technologickému procesu a kompletaci věnována zvlášť vysoká pozornost, která zaručuje stálou a vysokou kvalitu našich výrobků.

Kvalita

Tradičně vyrábíme všechny hračky v naší firmě. Výrobky jsou označeny „Vyrobeno v České republice“. Od zadání výroby až po zhotovení jsou veškeré produkty přísně kontrolovány; tímto zaručujeme vysoký standard kvality.

Životní prostředí

Naším cílem je udržení a ochrana životního prostředí, k čemuž jsme přijali veškerá opatření. Zpracováváme pouze dřevo ze zemí střední Evropy, upřednostňujeme buk a javor. Proto – aby se nekácelo více dřeva, než doroste – podporujeme lesní hospodářství pracující s certifikovanými systémy.

Z dřevěného odpadu, který vzniká při produkci, zásobujeme teplem továrnu. Výrobní procesy jsou stále vylepšovány a kontrolovány, což přináší další energetické úspory a dále se zamezuje vzniku nadbytečných emisí.

Pro vlastní potřebu jsme nainstalovali malou fotovoltaickou elektrárnu, jejíž výstavba byla o něco dražší než u jiných provozovatelů, protože ji máme umístěnou výhradně na střechách výrobní budovy; nebyla tedy zastavěna (a znehodnocena) žádná zemědělská půda.

Povrchová úprava

V DETOA jsou používány pouze barvy a laky na přírodní bázi – šetrné k životnímu prostředí a odpovídající evropské normě EN 71. Barevné obrázky na dřevo tiskneme speciálním tiskem – tímto postupem docílíme zvláštní barevnosti a současně odolnosti povrchu.

Pracovní podmínky

V naší továrně vytváříme dobré pracovní podmínky a to samé požadujeme i od našich dodavatelů. Chováme se k našim pracovníkům korektně a nabízíme jim bezpečné a zdravé pracovní prostředí.

Bezpečnost

DETOA hračky vyhovují aktuálním evropským požadavkům a mezinárodnímu standardu bezpečnosti. Naše produkty se na základě norem pro hračky během procesu vývoje podrobně testují. Výrobky se musí shodovat s evropskou normou EN 71 a výsledkem testů je označení značkou pro bezpečnost. Naše výrobky jsou vyrobeny z kvalitního, tvrdého listnatého dřeva – javoru, buku, habru, které se těží převážně v horských oblastech střední Evropy. Dřevní hmota z těchto oblastí nezatížených průmyslovými exhalacemi je kvalitní a zaručí nám maximálně možnou výtěžnost. Kulatina se ihned po pokácení dováží na náš manipulační sklad, kde je chráněna proti plísni a zabarvení výhradně nepřetržitým postřikem vodou. Není nijak chemicky ošetřována ani upravována. Dovezená kulatina je průběžně řezána na řezivo různé tloušťky. Řezivo je narovnáno do hrání a přírodně sušeno 6 – 18 měsíců. Po tomto přírodním předsušení se dřevo nařeže na hranolky a prkna požadovaných rozměrů, které se dosuší na vlhkost 7-9 % v plně automatizovaných sušících komorách, které jsou řízeny počítačem a pracují na principu sušení vodní párou za zvýšené teploty. Pro další výrobu se používá pouze dřevina bez jakýchkoliv viditelných vad.

Pro barvení používáme pouze kvalitní, certifikované a ekologické barvy a laky, které vyhovují normě EN 71 a jejichž použití je schváleno pro děti jakéhokoliv věku a vůbec nezatěžují životní prostředí. Používaná lepidla jsou nakupována od renomovaných evropských výrobců a jsou rovněž certifikována pro nejmenší děti. Rovněž další materiály, jako kůže, plstě, látky jsou pod přísnou vstupní kontrolou a vyhovují všem bezpečnostním požadavkům.

Obaly našich výrobků jsou plně recyklovatelné, od roku 2002 jsme zapojeni do evropského systému recyklace obalů a na našich výrobcích jsme oprávněni používat značku Zelený bod.

Naše výrobky jsou určeny převážně nejmenším dětem, proto technologickému procesu a kompletaci je věnována zvlášť vysoká pozornost, která zaručuje stálou a vysokou kvalitu výrobků firmy DETOA Albrechtice s.r.o.

Každá hračka, kterou naleznete na těchto stránkách je testována nezávislým institutem a je na ní vydán certifikát osvědčující její bezpečnost. Jsme povinni na základě zákonných požadavků přikládat k výrobku odpovídající varování. To má zaručit, že se hračka bude správně používat. Poskytujeme k tomu dodatečné informace pro použití a věkové kategorie. Jako výrobce chceme předejít rizikům, které by mohly vzniknout špatným zacházením. Prosíme, prostudujte pečlivě varování a uschovejte si je.

Veletrhy

Každý rok vystavujeme na největším světovém veletrhu hraček v Norimberku (Německo), kde prezentujeme širokou kolekci hraček i komponent do společenských her.

DETOA-Panorama2
Jan Schovánek

Johann Schowanek

1908
Hans Schovánek

Hans Schowanek

1934
Jaroslav Zeman

Jaroslav Zeman

1993

Neváhejte nás kontaktovat

DETOA Albrechtice s.r.o.
468 43 Jiřetín pod Bukovou 6

© 2021 DETOA Albrechtice s.r.o. – všechna práva vyhrazena